Dyktando

Narodową klasówkę napisało już ponad 53 tysiące osób. Powiększ ich grono! 

Ot, minimenu wprost z Hogwartu: słabo barwione trzy muffinki, chociażby lekko popsiukane niskosłodzonym sokiem z jeżyn, potem carpaccio, a nad ranem kieliszek courvoisiera. Z wyżyn, z czesko-morawskiej zwłaszcza, piwo warzone skrycie przez bożęta w parkach-ogrodach, jako żywo. I niechaj każdy zapamięta, że już w realu kulinarnym jednakby trzeba zjeść co nieco, choćby ciabattę albo kuskus ze sztukamięsem i ze świecą, zrobioną z maksirzodkwi sprytnie. Na deser niechże kucharz wytnie megapożywny kawał ciasta. Ma być mięciutkie, nie jak ytong, 
z którego stawiasz ściany domu, a który twardszy od betonu.

– to fragment tekstu ostatniej „narodowej klasówki” autorstwa prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego.

 

Jak będzie w tym roku, przekonać będzie się można już 14 października. Zainicjowane przez śp. Krystynę Bochenek – dziennikarkę Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji – dyktando, odbędzie się w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Jurorami ponownie zgodzili się zostać wybitni językoznawcy: prof. Andrzej Markowski (przewodniczący), prof. Tadeusz Zgółka, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Edward Polański, ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna, prof. Jerzy Podracki, prof. Danuta Krzyżyk (sekretarz).

Partnerem Ogólnopolskiego Dyktanda jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Kiedy: 14 października 2018
Gdzie:  Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów

 

Zapisy uczestników na dyktando startują od 19 lipca 2018 na stronie dyktando.info.pl 

Organizatorzy gwarantują udział w Dyktandzie 1 010 osobom, które zgłoszą się w pierwszej kolejności. W konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu oraz zwycięzcy Dyktanda (mogą za to inni laureaci poprzednich Dyktand).

Udział bezpłatny

REGULAMIN>>


Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego DYKTANDA była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, potem przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Partnerem Ogólnopolskiego Dyktanda jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Dyktando transmitowane było przez Polskie Radio i Telewizję Polską, dzięki czemu z ortografią zmagały się tysiące widzów i słuchaczy. Dyktanda odbywały się również za granicą - we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie, Białorusi. Autorami tekstów Dyktanda i jurorami są wybitni polscy językoznawcy profesorowie: Antonina Grybosiowa, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański. Kilkakrotnie tekst Dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego - nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Kolejny bezbłędny tekst w historii imprezy napisali w 2001 roku Małgorzata Denys oraz Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi - informatykowi z Bydgoszczy. Piątym bezbłędnym zwycięzcą konkursu został w roku 2009 Jan Chwalewski. Dwóch zwycięzców Dyktanda wygrało również jego wersję internetową (przez komunikator Gadu-Gadu): Patrycjusz Pilawski (2009) i Marek Szopa (2012). Trzech laureatów Dyktanda (Michał Gniazdowski, Patrycjusz Pilawski, Marek Szopa) opracowało hasła do najnowszej edycji Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji. Mistrzowie Polskiej Ortografii: Dariusz Godoś i Krzysztof Szymczyk zostali korektorami Nowego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji. Dyktanda od 1993 roku piszą również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze, a wśród nich m.in. Marek Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel, Grzegorz Turnau. W 2010 roku odbyło się Dyktando
Mistrzów, w którym udział wzięli laureaci wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.